Materiały dla mediów

W tym miejscu znajdziesz bieżące i archiwalne informacje z życia naszej firmy. Trafiają tutaj komunikaty nt. ważnych wydarzeń, w których braliśmy udział, wiele ciekawych inspiracji, oraz artykuły na temat naszych działań.
Blog Inspirowaninatura.pl tworzymy dla miłośników zieleni miejskiej i architektury krajobrazu... Czyli właśnie dla Ciebie!

Natalia Zalopana | specjalista ds. Social Media

+ 48 663 640 333 | natalia.zalopana@terra-pl.eu

Skontaktuj się bezpośrednio z opiekunem swojego terenu:

Aktualność

Jak ukwiecić okolice fontanny?

Dzień publikacji: 23.05.2017

Drukuj

Piękny element architektoniczny, jak i oaza przyjemnego chłodu podczas letnich upałów. Źródło orzeźwienia, w pobliżu którego mieszkańcy chętnie spędzają czas - fontanny. Jak sprawić, by te ważne miejsca były jeszcze bardziej atrakcyjne? Ukwiecając je!

wieże kwiatowe terra

Podczas aranżowania przestrzeni wokół fontanny najlepszy efekt można uzyskać stosując rośliny. W ten sposób powstaje namiastka naturalnego zbiornika wodnego, który zawsze budzi pozytywne skojarzenia i skutecznie podnosi estetykę otoczenia.

wieże kwiatowe terra

Odpowiednia oprawa

Rozwiązaniem dla miejskiej zieleni są stojące wieże kwiatowe oraz modele mocowane na słupach i latarniach. Łatwość wprowadzenia w każdą przestrzeń i możliwość uzyskania wielobarwnych efektów kolorystycznych poprzez wielogatunkowe obsadzenia daje im przewagę nad drzewami i krzewami.

wieże kwiatowe terra

Tak duże rośliny nie gwarantują bowiem ciekawego efektu i wymagają nasadzenia bezpośrednio w glebie, która nie zawsze występuje w pobliżu fontanny. Warto zaznaczyć, że większe fontanny wymagają większych dekoracji - Andrychów wybrał model H2400.

wieże kwiatowe terra

Styl miejsca

Podstawą wykonania ciekawej aranżacji miejskiej wody jest określenie charakteru miejsca. Inaczej bowiem należy planować kompozycję w obiekcie historycznym, inaczej w przestrzeni o nowoczesnej stylistyce.

wieże kwiatowe terra

Gdy element wodny znajduje się w pobliżu zabytkowej architektury, warto nawiązać do klasycznej stylistyki i postawić na geometryczne rozmieszczenie wież kwiatowych - tak jak zrobiono to w Żarach. Dla wolnostojącej, figuralnej fontanny można stworzyć kwiatowe tło, a dla fontanny przyściennej – kolorowe akcenty po obu jej stronach, ustawione pojedynczo, parami lub w grupach.

wieże kwiatowe terra

Nowoczesny charakter architektury i samej fontanny podkreśli asymetryczne rozmieszczenie kwiatowych wież lub odważna, mocna kolorystyka roślin. Obsadzenia jednogatunkowe, zestawienia kolorów kontrastowych albo obsadzenie każdego pierścienia innym gatunkiem kwiatów to sprawdzone rozwiązanie. Doskonałym przykładem jest Szubin, gdzie przy nowoczesnej fontannie ustawiono wieże kwiatowe H1200 w jednorodnym ukwieceniu.

wieże kwiatowe terra

Właściwa lokalizacja

Planując ukwiecenie otoczenia fontanny, trzeba przemyśleć lokalizację kwiatowych wież. Do wyboru są wolnostojące wieże kwiatowe pełne, jaki i elementy przyścienne. Dzięki temu możemy uzyskać efekt kulisowy, akcentujący np. centralną lokalizację wody.

wieże kwiatowe terra

W zależności od sytuacji można też stosować wieże kwiatowe mocowane na słupach, np. latarniach lub lampach oświetlających wodę lub plac. Wiszące kaskady W600 sprawdzają się tam, gdzie nie ma miejsca na wprowadzenie większych modeli stojących.

wieże kwiatowe terra

Bardzo ważna jest również właściwa pielęgnacja roślin, bez niej bowiem nawet najciekawsze aranżacje nie dadzą oczekiwanego efektu. Do miejsc nasłonecznionych najlepsze są surfinie, a w półcieniu sprawdzają się pelargonie.

wieże kwiatowe terra

Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Kliknij tutaj, by pobrać przepis na udaną aranżację fontanny w formacie pdf